Jak postupovat při řešení nepříznivé životní situace

Nechtějme být nejlepší. Nejsme supermani, abychom vše věděli a vždy si uměli sami poradit. Mějme na paměti, že většina lidí má nějaké své problémy i když se tváří, že je vše naprosto OK. Je to tím, že před ostatními a často také před sebou, chceme vypadat vždy o něco lépe, než jací ve skutečnosti jsme.

Takže když budete pociťovat osobní problém, který už nějakou dobu trvá a nedaří se vám z něj vlastními silami vymanit, nemějte stud a obavu o něm mluvit.

Nemějte falešnou hrdost, která vám nedovolí zajít se někam poradit. Váš problém za vás sice nikdo nevyřeší, ale možná vám ukáže cestu, kudy se za jeho řešením vydat.

Zásady směřující k řešení vaší situace

  1. Nebát se o svých problémech hovořit s ostatními. Zajít si s někým na kafe, popovídat si. Nesedět doma, ale chodit mezi lidi, do společnosti. Možná změnit kamarády, najít si jinou, lepší společnost. Rozhlédnout se kolem sebe, ptát se, jak své problémy řeší ostatní. Být aktivní a podporovat sebe samého v motivaci udělat změny k lepšímu.
  2. Pokud svoji situaci nezvládám, tak neodkládat návštěvu některého z poradenských center, občanské poradny, jakékoliv sociální služby. Většina z těchto zařízení poskytuje služby anonymně a zdarma. Předejdete tak hromadění problémů, které vám později mohou vaši situaci ještě více zkomplikovat.
  3. Snažit se zvládat svoji finanční situaci bez půjčování a zadlužování i za cenu dočasného snížení životní úrovně. Nebát se konzultovat své příjmy a výdaje s někým, ke komu máte důvěru, nebo v rámci sociálního poradenství.
  4. Začít se změnami svého životního stylu a způsobu myšlení. Vaše situace vznikla na základě nějaké příčiny, něčeho, co ve vašem životě nebylo zcela správné. Pomoci může poradenství u psychologa nebo poradce ve zdravém životním stylu.
  5. Nebát se využít nabídky sociálních služeb. Jsou tady od toho, aby vám s vaší neuspokojivou životní situací pomohly. Podmínkou je však vaše ochota pomoc přijmout a sami se do ní zapojit.
  6. Nepropadat beznaději, protože každá situace se časem změní. Takže to nevzdávat, protože ve skutečnosti je dosažení životní pohody, zdraví a štěstí pro každého možné.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Rozdíl mezi osobní asistencí a pečovatelskou službou

Kdo je asistent sociální péče

Příspěvek na péči a dávky